نشست مشترک مسئولان مشارکت‌های مردمی آموزش و پرورش و نوسازی مدارس خوزستان برگزار شد
منبع خبر : روابط عمومي
تاريخ خبر : 08/05/1401

   

:با حضور مدیرکل نوسازی مدارس استان 

نشست مشترک مسئولان مشارکت‌های مردمی آموزش و پرورش و نوسازی مدارس خوزستان برگزار شد


مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان بر لزوم استفاده از ظرفیت فروش املاک مازاد آموزش و پرورش برای تکمیل پروژه‌های مدرسه‌سازی در حال اجرا تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس خوزستان ، علی قربانی در نشست مشترک مسئولان مشارکت‌های مردمی آموزش و پرورش و نوسازی مدارس خوزستان که امروز (۴ مردادماه) برگزار شد، اظهار کرد: بین ۵ هزار و ۵۰۰ تا ۵ هزار و ۷۰۰ فضا اعم از آموزشی و اداری به آموزش و پرورش استان خوزستان تعلق دارد و هرگاه آسیب و بلایای طبیعی رخ می‌دهد همیشه آموزش و پرورش در صدر آسیب‌ها است. در هر شهرستان بیش از ۳۰۰ فضا متعلق به آموزش و پرورش است و مدیریت این فضاها قبل از بحران و بعد از آن، برای دولت چالش است.

وی افزود: در خصوص کیفیت این ساختمان‌ها آمارهای مختلفی در سطح کشور وجود دارد؛ ۳۰ درصد از مدارس ما باید تخریب و مجددا احداث شوند. البته منظور این نیست که مدارسی وجود دارند که سقف آن‌ها هر آن ممکن است تخریب شود، وضعیت اصلا این گونه نیست بلکه به این معنا است که باید برنامه‌ریزی کنیم و در سال‌های آینده آن‌ها را نوسازی کنیم.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان گفت: مدارس ۱۲ تا ۱۵ کلاسه‌ای که به تازگی احداث شده‌اند، طبق استانداردهای مدنظر ما هستند. امیدواریم با کمک خیرین مدرسه‌ساز بتوانیم در ساخت مدارس بعدی نیز به استاندارد مدنظر برسیم اما این کار نیاز به اعتبارات هنگفت دارد که با توجه به شرایط فعلی از توان دولت خارج است.

قربانی ادامه داد: برای حل مشکلات، ظرفیت‌های بسیار خوبی وجود دارد؛ اولین ظرفیت شورای آموزش و پرورش استان و شهرستان‌ها است و از تمام دستگاه‌های عضو شورای آموزش و پرورش باید برای حل مشکلات استفاده کرد، مثلا در سال‌های گذشته شهرداری‌ها در زیباسازی و رنگ‌آمیزی مدارس کمک می‌کردند اما اکنون خود را کنار کشیده‌اند.

وی عنوان کرد: یک ظرفیت جدید نیز وجود دارد و آن هم فروش املاک مازاد است؛ در هر شهرستان حداقل پنج شش فضا داریم که برای تجارت مناسب هستند و مدرسه نیستند؛ نیاز است این املاک شناسایی شوند و با فروش این املاک، پروژه‌های مهم و حیاتی در همان شهرستان اجرا شود.